Montaż fotowoltaiki na dachu czy gruncie – na co warto się zdecydować?

Panele fotowoltaiczne mogą zostać zamontowane na dachu lub na gruncie. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety i oba powinny zostać gruntownie przemyślane pod kątem przydatności i dostosowania do potrzeb konkretnej firmy.

Panele słoneczne na dachu

Niezależnie od tego, jaki dach mamy do dyspozycji – skośny czy płaski, pokryty dachówką czy papą – jeśli tylko warunki pogodowe i nasłonecznienie umożliwiają zamontowanie na nim fotowoltaiki, na pewno da się to zrobić.

Dachy płaskie będą wymagały początkowo większych nakładów, ponieważ oprócz umieszczenia paneli, należy jeszcze skonstruować wsporniki – najczęściej betonowe – które służyły będą uzyskaniu odpowiedniego nachylenia paneli. Jednak dla doświadczonej firmy fotowoltaicznej, nie będzie to problemem.  Aluminiowa konstrukcja, nachylona o minimum 20 stopni, co jest zalecane w przypadku większości schematów, pozwala na swobodne umieszczenie aktywnych części modułów w pożądanym kierunku. 

Umieszczenie paneli fotowoltaicznych na dachu skośnym wymaga mniejszego zachodu niż na dachu płaskim. Jednak nadal nie jest to po prostu ułożenie paneli na dachu! Specjalistyczne firmy zajmują się ułożeniem ogniw fotowoltaicznych na dodatkowych stelażach, umieszczanych między dachem a ogniwem. Każdy ze stelaży montowany jest do elementów wspornych dachu, co gwarantuje ich stabilność i bezpieczeństwo. Ułożenie paneli bezpośrednio na dachu jest niemożliwe, ponieważ nie zapewnia wymaganego przez instalację przepływu powietrza.

Panele słoneczne na gruncie

Co jednak w sytuacji, kiedy dach przedsiębiorstwa nie znajduje się w odpowiedniej pozycji do umieszczenia na nim paneli? Na naszej szerokości geograficznej panele powinny być skierowane na południe, co zapewnia ich największą efektywność, mogą również być zorientowane na południowy wschód lub południowy zachód. Nie każdy – szczególnie już istniejący, a nie dopiero planowany – budynek ma opcję zamontowania paneli, zwróconych w tych kierunkach. 

Czy oznacza to konieczność rezygnacji z taniej i czystej energii, czerpanej z fotowoltaiki? Absolutnie nie! Jeśli mamy do dyspozycji dostatecznie duży teren, można zainwestować w panele fotowoltaiczne montowane na gruncie, które będą świetną inwestycją w energię dla firmy lub w jej produkcję dla zewnętrznych podmiotów.

Umieszczenie paneli na gruncie wiąże się z koniecznością posiadania terenu, który będzie można poświęcić na ustawienie instalacji. Znaczącym plusem takiego rozwiązania jest fakt, że konstrukcja jest dostępna w razie awarii lub potrzeby konserwacji. Fotowoltaika na gruncie jest również łatwiejsza w montażu, choć początkowo nakłady na instalację mogą być nieznacznie większe od porównywalnej instalacji dachowej – konstrukcja dla ogniw słonecznych, umieszczanych na gruncie różni się stopniem skomplikowania od tych, znajdujących się na dachach.

Dodatkową korzyścią w przypadku umieszczenia paneli na gruncie jest również możliwość ich rozbudowywania, ograniczona jedynie wielkością wydzielonego obszaru, a ponieważ montaż nie wymaga prac na wysokości, jest prostszy. Łatwy dostęp sprawia też, że każdą potencjalną naprawę można wykonać szybciej i sprawniej. 

Fotowoltaika może być zamontować bezpośrednio na ziemi, jak i na specjalnej konstrukcji – fundamencie, choć wymaga to dodatkowych nakładów, zarówno pracy, jak i finansowych.

Wybór miejsca montażu paneli fotowoltaicznych

W zależności od nasłonecznienia, otoczenia i obszaru, na którym chcemy zamontować panele słoneczne – niezależnie od tego, czy jest to dach, czy panele montowane mają być bezpośrednio na ziemi – należy przemyśleć inwestycję i skierować się do sprawdzonego wykonawcy. Firma fotowoltaiczna będzie w stanie ocenić i zaproponować zarówno najlepszą opcję, jak i przeprowadzić cały proces, począwszy od projektu, przez instalację i podłączenie czystej energii dla naszego przedsiębiorstwa.

Należy liczyć się z faktem, że dostępny dla nas teren czy powierzchnia dachowa mogą wymagać pewnych nakładów w celu dostosowania ich do podłączenia paneli fotowoltaicznych. Ukształtowanie terenu, zalesienie, przebiegające w pobliżu instalacje kabli wysokiego napięcia czy inne warunki przyrodnicze lub związane z działalnością człowieka, mogą wpływać na zacienienie, które – co zrozumiałe – obniża efektywność paneli słonecznych. Zatem projekt instalacji fotowoltaicznej zawierać powinien takie jej opracowanie, które przy jak najmniejszym nakładzie środków, przyniesie optymalizację zysków.

Zielona energia ze słońca jest na wyciągnięcie ręki! Warto sięgnąć po nią dla swojej firmy – ekonomicznie i ekologicznie!

Udostępnij ten artykuł:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter

Przeczytaj również

Aktualności

Dofinansowanie fotowoltaiki dla firm w 2022 r.

Koszt zakupu i instalacji paneli słonecznych i całej infrastruktury, która im towarzyszy, nie należy do najmniejszych.

CZYTAJ DALEJ...
Aktualności

Fotowoltaika dla firm – czy się opłaca?

Inwestycja w zielone, odnawialne źródła energii, to korzyść nie tylko dla przedsiębiorstw, ale także dla Ziemi i przyszłych pokoleń.

CZYTAJ DALEJ...
Aktualności

Kiedy warto zainwestować w fotowoltaikę w gospodarstwie rolnym?

Fotowoltaika dla rolnika oznacza oszczędność rzędu kilku, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie.

CZYTAJ DALEJ...

Kontakt

Skorzystaj z jednego z numerów telefonu lub wyślij wiadomość poprzez formularz kontaktowy na naszej stronie

EnergiaPort sp. z o. o.
ul. Gajowicka 95,
53-421 Wrocław

NIP: 8943139431
KRS: 0000777478
REGON: 382861418

Formularz kontaktowy

info@energiaport.pl