Leasing instalacji fotowoltaicznej – co warto o nim wiedzieć?

Leasing, czyli finansowanie zakupów lub inwestycji bez konieczności ich kupowania, to forma dzierżawy czy też wynajęcia przedmiotu leasingowanego w zamian za opłacanie czynszu leasingowego. Czynsz leasingowy to opłata, którą ponosi leasingobiorca na rzecz leasingodawcy. 

W polskiej rzeczywistości leasing jest szeroko spotykany przy użytkowaniu samochodów czy sprzętu elektronicznego lub produkcyjnego, jednak obecnie ta forma finansowania rozszerza się również na inne działalności, wśród nich fotowoltaikę.

Koszty instalacji fotowoltaicznej

Nakłady na fotowoltaikę to spory wydatek. Koszt jednego kilowata mocy paneli słonecznych, odpowiadającego około 50 złotym miesięcznego rachunku, to obecnie kilka tysięcy złotych. Zwrot i zysk z inwestycji następują po kilku latach właściwego użytkowania paneli, jednak początkowo, w zależności od stopnia skomplikowania instalacji i jej wielkości, cena może wahać się od 4-5 do nawet 8-9 tysięcy złotych za 1kW. Dla domów czy niewielkich instytucji cena końcowa instalacji, niezbędnej do zaopatrzenia w prąd tych miejsc, nie będzie astronomiczna, jednak dla dużych przedsiębiorstw czy inwestorów, planujących nakłady w farmy słoneczne, koszt zaczyna być ogromny! Może sięgać setek tysięcy, a nawet milionów złotych – czy oznacza to, że trzeba pożegnać się z marzeniami o zdrowej i zielonej energii w naszej firmie?

W skład ostatecznej oferty fotowoltaiki wchodzą nie tylko panele PV (słoneczne) – ich cenę oszacować można na około 40-50% całkowitego kosztu inwestycji – ale i inwertery fotowoltaiczne, czyli urządzenia odpowiedzialne za przetwarzanie i przekształcanie energii płynącą ze słońca na prąd. Inwertery to około 15-20% kosztu instalacji. Dochodzą do tego też konstrukcje i okablowanie, im bardziej skomplikowane, tym – oczywiście – ich koszt jest wyższy i potrafi dojść do 20% wartości projektu. Ostatnią częścią składową jest instalacja paneli i całej infrastruktury i ponownie, w zależności od jej skomplikowania, koszt pracy monterów i elektryków oraz konfiguracja instalacji może wynieść do 20% ceny.

Absolutnie nie zalecane jest projektowanie i montowanie instalacji fotowoltaicznej na własną rękę! Powierzenie specjalistycznej firmie naszej przyszłości w zakresie czystej i taniej energii to najlepsze rozwiązanie – a perspektywicznie również najtańsze. Firmy zobligowane są do przeprowadzania napraw gwarancyjnych, mają też do dyspozycji fachowców, którzy są w stanie zaplanować instalację i zamontować panele optymalnie dla naszych potrzeb.

Leasing na fotowoltaikę

Banki i inne instytucje finansowe oferują przedsiębiorcom leasing na urządzenia i instalację fotowoltaiczną. Przy leasingowaniu banki często również polecają sprawdzone i współpracujące z nimi firmy fotowoltaiczne, dzięki czemu leasingobiorca jest w stanie w jednym miejscu załatwić wszystkie wstępne formalności i wybrać nie tylko finansowanie, ale i rzetelnego wykonawcę.

Istnieją dwie formy leasingu – operacyjny i finansowy. Przyjrzyjmy się im nieco dokładniej zaznaczając jednak, że konkretne rozwiązania powinny być dopasowane do leasingobiorcy przez instytucję finansową, co pozwoli na optymalne wykorzystanie możliwości, dawanych przez ten instrument.

W ramach leasingu operacyjnego leasingobiorca wynajmuje od leasingodawcy przedmiot leasingu, czyli – w tym wypadku – instalację fotowoltaiczną. Nie jest ona własnością leasingobiorcy, dlatego nie odpisuje amortyzacji od podatku, a opłata wstępna – zazwyczaj wynosząca 10-15% wartości inwestycji – oraz raty leasingowe są jego kosztami uzyskania przychodu. Po zakończeniu leasingu można wykupić instalację od leasingodawcy za część ceny. 

Leasing finansowy to kupno instalacji przez leasingobiorcę i włączenie jej do jego środków trwałych. Raty leasingowe spłacane są jako spłata kapitału i odsetek, a amortyzacja instalacji wliczana jest do kosztów uzyskania przychodu. Po zakończeniu umowy leasingowej, fotowoltaika przechodzi całkowicie na własność leasingobiorcy.

Dla kogo leasing na fotowoltaikę?

Obecnie banki i instytucje finansowe zajmują się leasingowaniem nowych urządzeń fotowoltaicznych, a większość z nich, na podstawie uproszczonej procedury zapewnia finansowanie nawet 90% inwestycji, co oznacza 10% wkład własny leasingobiorcy. By skorzystać z oferty, przedsiębiorstwa powinny działać przynajmniej 12 miesięcy, można wystąpić o leasing również będąc osobą fizyczną, prowadzącą działalność gospodarczą. Z leasingu skorzystać mogą również spółki, działające na mocy prawa handlowego. Dlatego jest to świetne rozwiązanie dla każdej firmy, która perspektywicznie patrzy w przyszłość i chce się rozwijać, nie ponosząc przy tym jednorazowo wielkich nakładów finansowych.

Udostępnij ten artykuł:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter

Przeczytaj również

Aktualności

Dofinansowanie fotowoltaiki dla firm w 2022 r.

Koszt zakupu i instalacji paneli słonecznych i całej infrastruktury, która im towarzyszy, nie należy do najmniejszych.

CZYTAJ DALEJ...
Aktualności

Fotowoltaika dla firm – czy się opłaca?

Inwestycja w zielone, odnawialne źródła energii, to korzyść nie tylko dla przedsiębiorstw, ale także dla Ziemi i przyszłych pokoleń.

CZYTAJ DALEJ...
Aktualności

Kiedy warto zainwestować w fotowoltaikę w gospodarstwie rolnym?

Fotowoltaika dla rolnika oznacza oszczędność rzędu kilku, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie.

CZYTAJ DALEJ...

Kontakt

Skorzystaj z jednego z numerów telefonu lub wyślij wiadomość poprzez formularz kontaktowy na naszej stronie

EnergiaPort sp. z o. o.
ul. Gajowicka 95,
53-421 Wrocław

NIP: 8943139431
KRS: 0000777478
REGON: 382861418

Formularz kontaktowy

info@energiaport.pl