Kiedy warto zainwestować w fotowoltaikę w gospodarstwie rolnym?

Zakładając panele fotowoltaiczne w gospodarstwie rolnym można zyskać duże oszczędności na energii elektrycznej i wspaniałe możliwości, jakie otwierają się przed ich właścicielami. 

Przy obecnej technologii i zwiększeniu udziału mechanizacji w pracach rolnych, zwiększenie zużywanej energii jest widoczne w comiesięcznych rachunkach, szczególnie w dobie stale rosnących cen energii elektrycznej. Dlatego warto zainwestować w instalacje fotowoltaiczne, które zmniejszą rachunki za prąd, a przez to wpłyną na opłacalność produkcji rolnej czy hodowli.

Fotowoltaika w rolnictwie

Fotowoltaika dla rolnika oznacza oszczędność rzędu kilku, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie. Niezależnie od działalności rolnej, prowadzonej w gospodarstwie, energia elektryczna to wielka część rachunków i nakładów. Hodowla zwierząt, uprawa roli czy sadownictwo nie mogą obyć się bez prądu. Szklarnie wymagają stałego źródła energii, podobnie obory czy chlewy, w których hodowane są zwierzęta. Nawadnianie, użytkowanie chłodni czy takich urządzeń, jak elektryczne dojarki to kolejne cyfry w rachunku za prąd. Większość zabudowań gospodarczych wymaga też oświetlenia, część klimatyzacji – wszystko to generuje olbrzymie zapotrzebowanie na energię elektryczną! 

A jednocześnie gospodarstwa rolne dysponują zazwyczaj dużymi powierzchniami, które mogą zostać przeznaczone na montaż instalacji fotowoltaicznych. Zarówno dachy zabudowań gospodarczych, jak i przestrzenie nieużytków rolnych, to miejsca, które można wykorzystać do zainstalowania fotowoltaiki. 

Samowystarczalność w dziedzinie energii elektrycznej, szczególnie na obszarach wiejskich, które bywają nie najlepiej skomunikowane i gdzie – po ewentualnej awarii sieci energetycznej – przywrócenie elektryczności może zająć całe dnie, jest szczególnie cenna. Autonomiczność gospodarstwa i jego niezależność od dostawców energii sprawiają, że coraz więcej agrobiznesów sięga po fotowoltaikę, dzięki czemu nie tylko obniża rachunki, związane z prowadzeniem hodowli czy roli, może też łatwiej zaplanować wydatki i przychody i zagospodarować nieużytki. Nie bez znaczenia jest tu również orientacja ekologiczna nowoczesnych gospodarstw rolnych, która coraz częściej jest pozytywnie postrzegana przez kontrahentów i klientów.

Farmy fotowoltaiczne

Produkcja prądu z promieni słonecznych to zdrowa i zielona energia, korzyści finansowe i wizerunkowe. Należy też wziąć pod uwagę, że w przypadku fotowoltaiki montowanej na niektórych pastwiskach czy nieużytkach, nadal można prowadzić działalność tak, jak bez zainstalowania paneli, a zwierzęta takie, jak kozy czy owce, świetnie sprawdzają się jako naturalne kosiarki, które nie dopuszczają do zarośnięcia paneli roślinnością, a przez to zmniejszają koszt ich konserwacji.

Nieużytki rolne, przeznaczone na farmy fotowoltaiczne, to również wspaniały sposób na rozwinięcie pozarolniczej działalności gospodarczej. Ponieważ każdy właściciel instalacji słonecznej jest prosumentem (producentem i konsumentem, czyli wytwarza i zużywa energię elektryczną, pochodzącą z odnawialnych źródeł), wytwarzanie nadwyżki energetycznej determinuje zysk dla gospodarstwa.

Dotacje na fotowoltaikę

Rolnicy, będący osobami fizycznymi lub prawnymi, posiadający gospodarstwa wielkości od 1 do 300 hektarów, mogą starać się o dotacje, związane z instalacjami fotowoltaicznymi. Dotacje mogą być udzielane w programach „Mój Prąd”, w ramach modernizacji gospodarstw rolnych Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa, w programach „Czyste Powietrze” i „Agroenergia”. Ten ostatni, przeznaczony konkretnie dla gospodarstw rolnych, dofinansowuje nie tylko zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych o mocy 10-50 kW, ale też zakup i montaż instalacji hybrydowych i tworzenie magazynów energii dla instalacji paneli fotowoltaicznych lub hybrydowych.

Finansowanie fotowoltaiki dla gospodarstw rolnych

Niezależnie od dotacji, gospodarstwa rolne mogą również wystąpić o leasingowanie lub kredytowanie inwestycji fotowoltaicznej. Finansowanie fotowoltaiki w tym trybie pozowala na skorzystanie z ulgi inwestycyjnej do 25% wartości inwestycji. Rolnicy mogą również odliczyć podatek VAT od instalacji dla gospodarstwa rolnego (rozdzielnego z gospodarstwem domowym).

Zysk, wygospodarowany na energii elektrycznej, która pochodzi z odnawialnych źródeł energii, można zainwestować w rozwój gospodarstwa, nowocześniejsze (i energooszczędne) maszyny i innowacyjne rozwiązania. Kredyty lub leasingi na fotowoltaikę są korzystnie oprocentowane i łatwe do otrzymania.

Udostępnij ten artykuł:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter

Przeczytaj również

Aktualności

Dofinansowanie fotowoltaiki dla firm w 2022 r.

Koszt zakupu i instalacji paneli słonecznych i całej infrastruktury, która im towarzyszy, nie należy do najmniejszych.

CZYTAJ DALEJ...
Aktualności

Fotowoltaika dla firm – czy się opłaca?

Inwestycja w zielone, odnawialne źródła energii, to korzyść nie tylko dla przedsiębiorstw, ale także dla Ziemi i przyszłych pokoleń.

CZYTAJ DALEJ...
Aktualności

Fotowoltaika jako inwestycja w firmie – czy się zwróci?

Podwyżki cen prądu sprawiają, że coraz więcej firm i przedsiębiorstw zaczyna szukać oszczędności na niwie energetycznej.

CZYTAJ DALEJ...

Kontakt

Skorzystaj z jednego z numerów telefonu lub wyślij wiadomość poprzez formularz kontaktowy na naszej stronie

EnergiaPort sp. z o. o.
ul. Gajowicka 95,
53-421 Wrocław

NIP: 8943139431
KRS: 0000777478
REGON: 382861418

Formularz kontaktowy

info@energiaport.pl