Fotowoltaika jako inwestycja w firmie – czy się zwróci?

Podwyżki cen prądu sprawiają, że coraz więcej firm i przedsiębiorstw zaczyna szukać oszczędności na niwie energetycznej. Wyłączanie niepotrzebnych w danej chwili sprzętów może zdać egzamin w gospodarstwach domowych, jednak w przypadku przedsiębiorstw, gdzie niejednokrotnie jest to nie dość, że nieopłacalne, to jeszcze niemożliwe. Nie wyobrażamy sobie wszak zatrzymania linii produkcyjnych czy wyłączenia świateł w biurze. Warto zatem zainteresować się inwestycją w fotowoltaikę dla firm i zakładów pracy.

Zainstalowanie paneli fotowoltaicznych, dzięki którym energia z promieni słonecznych przekształcona zostaje w prąd stały, a następnie, przez inwertery fotowoltaiczne, w prąd zmienny, może być nie tylko sposobem na ograniczenie rachunków za prąd, ale i przynieść dodatkowe korzyści w formie odpisu podatku VAT, rozliczenia kosztów amortyzacji lub rat leasingu. Ale jak zainwestować w fotowoltaikę, by na tym nie stracić, a wręcz zyskać?

Inwestycja w fotowoltaikę

Oszczędzanie na rachunkach za prąd, ale i ochrona środowiska to dwa ważne aspekty, które trzeba wziąć pod uwagę, gdy rozważamy zainstalowanie paneli słonecznych. Jednak należy liczyć się z faktem, że zanim inwestycja zwróci się w formie mniejszych rachunków za prąd, trzeba będzie wyłożyć na nią środki. 

Te środki to niekoniecznie muszą być nakłady własne firmy. Przed przedsiębiorstwami otwiera się szerokie pole do poszukiwania innych niż własne, środków finansowania. Po pierwsze – dotacje krajowe i unijne, na przykład z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czy środków w dyspozycji gmin i województw. Kolejną możliwością jest kredyt, którego większość banków udziela na preferencyjnych warunkach. Jeszcze inna opcja to leasing, który powinny rozparzyć szczególnie małe i średnie przedsiębiorstwa.

Czy to się zwróci?

Fotowoltaika to nie tylko korzyść dla firmy w postaci zmniejszenia rachunków za prąd. Prąd, wytwarzany za pomocą instalacji, składającej się z paneli słonecznych, jest również czystą energią, na co powinny zwrócić uwagę wszystkie przedsiębiorstwa, które za cel stawiają sobie zrównoważony rozwój i dbanie o środowisko. 

Nadwyżki prądu można odsprzedać do sieci w hurtowej cenie. Nie bez znaczenia jest również fakt, że w newralgicznych momentach sezonów letniego i zimowego, kiedy zapotrzebowanie na klimatyzację i ogrzewanie sprawiają, że sieć dystrybucyjna bywa przeciążona, firma nie jest zależna od zewnętrznych dostaw energii. Dzięki panelom fotowoltaicznym można obniżyć ryzyko, że przesył energii elektrycznej będzie ograniczony, a przez to zminimalizować również prawdopodobieństwo zatrzymania produkcji czy pracy zakładu.

Po zainstalowaniu trwałych i solidnych paneli słonecznych, ich obsługa jest praktycznie bezkosztowa. Przeglądów należy dokonywać co dwa-trzy lata, by mieć pewność, że wszystko działa tak, jak powinno oraz zweryfikować aktualność oprogramowania, jednak, poza tym koszty fotowoltaiki praktycznie nie istnieją, a inwestycja w panele może zwrócić się już w ciągu 2-4 lat.

Inwestycja w fotowoltaikę – inwestycją w przyszłość!

Inwestując w panele fotowoltaiczne inwestujemy nie tylko w bieżącą działalność firmy. Wizerunek nowoczesnego, patrzącego w przyszłość biznesu zaprocentuje nie tylko oszczędnościami w rachunkach za energię, ale i wzrostem prestiżu w świecie, w którym coraz więcej instytucji rozgląda się za zrównoważonym i odpowiedzialnym partnerstwem. A takim właśnie jest przedsiębiorstwo, które – łożąc na wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, jakimi są promienie słoneczne – przykłada się do ochrony środowiska, zmniejszania zużycia paliw kopalnych i promuje ekologię.

Panele słoneczne przyszłością każdej firmy.

Niezależnie od charakteru prowadzonej działalności, rozpatrzenie korzyści związanych z zaopatrzeniem firmy w czystą energię, płynącą ze słońca, powinno być priorytetem dla jej właścicieli i osób decyzyjnych. Warto zatem przejrzeć ofertę firm, kompleksowo zajmujących się wyceną, montażem i obsługą fotowoltaiki, zarówno umieszczanej na dachach, jak i montowanej na ziemi.

Udostępnij ten artykuł:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter

Przeczytaj również

Aktualności

Dofinansowanie fotowoltaiki dla firm w 2022 r.

Koszt zakupu i instalacji paneli słonecznych i całej infrastruktury, która im towarzyszy, nie należy do najmniejszych.

CZYTAJ DALEJ...
Aktualności

Fotowoltaika dla firm – czy się opłaca?

Inwestycja w zielone, odnawialne źródła energii, to korzyść nie tylko dla przedsiębiorstw, ale także dla Ziemi i przyszłych pokoleń.

CZYTAJ DALEJ...
Aktualności

Kiedy warto zainwestować w fotowoltaikę w gospodarstwie rolnym?

Fotowoltaika dla rolnika oznacza oszczędność rzędu kilku, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie.

CZYTAJ DALEJ...

Kontakt

Skorzystaj z jednego z numerów telefonu lub wyślij wiadomość poprzez formularz kontaktowy na naszej stronie

EnergiaPort sp. z o. o.
ul. Gajowicka 95,
53-421 Wrocław

NIP: 8943139431
KRS: 0000777478
REGON: 382861418

Formularz kontaktowy

info@energiaport.pl