Fotowoltaika dla firm – czy się opłaca?

Oszczędność na rachunkach za prąd to główny cel fotowoltaiki. Przy produkcji czy innych działaniach, które podejmują firmy, przy zwiększonym zapotrzebowaniu na energię elektryczną przedsiębiorstw, może okazać się, że panele słoneczne będą najlepszym rozwiązaniem, by uniezależnić się od stale rosnących kosztów energii elektrycznej.

Podczas gdy rachunki dla gospodarstw domowych są po części kontrolowane i ich wzrost nie jest tak lawinowy, w przypadku firm i przedsiębiorstw taki parasol ochronny nie jest rozłożony. Warto zatem zastanowić się nad instalacją fotowoltaiczną, która uchroni przed zwiększonymi rachunkami, przynieść też może widoczne oszczędności, a nawet zysk.

Ekologia i ekonomia fotowoltaiki

Inwestycja w zielone, odnawialne źródła energii, to korzyść nie tylko dla przedsiębiorstw, ale także dla Ziemi i przyszłych pokoleń, które zyskają na naszej rezygnacji z paliw kopalnych. Uniezależnienie się od zewnętrznych dostaw energii elektrycznej sprawia, że każda firma może ze spokojem wyczekiwać okresów zwiększonego poboru energii elektrycznej – letnich czasów zintensyfikowanej działalności klimatyzacji czy zimowego okresu, gdy należy dogrzewać pomieszczenia. Działalność przedsiębiorstw to – w porównaniu z gospodarstwami domowymi – dużo wyższe zapotrzebowanie na energię w każdym momencie roku, jednak w tych dwóch okresach jest ono szczególnie widoczne w zwiększonym poborze.

Zainstalowanie fotowoltaiki w firmie zwraca się – w zależności od jej wielkości i wielkości firmy, a co za tym idzie, poboru energii – w ciągu sześciu do dziesięciu lat. Powoduje to, że po tym okresie, firma zarabia na panelach słonecznych – nie tylko na odsprzedaży energii do sieci, ale i amortyzacji kosztów środków trwałych. 

Polska wykazuje działania, które pokazują, że dążenie do zielonej energii jest coraz silniejsze, dlatego warto skorzystać z dotacji i niskooprocentowanych kredytów i leasingów, które pomogą przedsiębiorcom w tworzeniu własnych źródeł energetycznych, opartych nie na gazie, ropie czy węglu, ale na odnawialnej energii, płynącej ze słońca.

Fotowolatika dla małych i dużych firm

Większość firm i przedsiębiorstw prowadzi swoją działalność w czasie dnia, przez co wtedy ich zapotrzebowanie energetyczne jest największe. Jednak nawet całodobowy tryb pracy nie przekreśla możliwości korzystania z fotowoltaiki – nadmiar wyprodukowanej w czasie dnia energii, przekazany do sieci, odkupuje się, w ramach systemu opustu, od zakładu energetycznego. Duże firmy powinny zainteresować się jednym z trzech sposobów zaopatrywania się w energię z paneli słonecznych.

Pierwszym sposobem, zależnym od wielkości terenu firmy, jest zainwestowanie w dużą instalację fotowoltaiczną, która pozwoli na sprzedaż energii i zarabianie na tym. Drugi to opracowanie takiej wielkości instalacji, dla której koszt kupowanej od zakładu będzie równał się zyskom z energii odsprzedawanej. Trzeci sposób to taki plan fotowoltaiki, który pozwoli na konsumpcję stu procent wytwarzanej energii.

Małe firmy mogą z kolei, podobnie jak prosumenci indywidualni, odsprzedać energię na lepszych zasadach, co pozwoli zrównoważyć opłacalność inwestycji fotowoltaicznej w firmie.

Firmy mogą również inwestować w akumulatory, które pozwolą na magazynowanie nadwyżek energii, choć budowa akumulatorów obwarowana jest większą ilością przepisów i wymaga dodatkowego miejsca na ich umieszczenie.

Należy również wziąć pod uwagę, że przy instalacjach o mocy powyżej 500 kWp trzeba uzyskać koncesję, ponieważ taka produkcja energii jest produkcją przemysłową.

Odpowiednia instalacja fotowoltaiczna przyszłością każdej firmy

Odpowiednie zaprojektowanie i finansowanie instalacji fotowoltaicznej mogą sprawić, że koszty prowadzenia firmy zmniejszą się, a przedsiębiorstwo przestanie być zależne od zewnętrznych dostaw energii. Ważne jest umieszczenie paneli słonecznych w takim miejscu, by pobór mocy z promieni był optymalny. Fotowoltaika, stosunkowo tania i dobrze dotowana, jest jednak dość specjalistyczną dziedziną, która wymaga wykwalifikowanych firm, zajmujących się opracowaniem i montażem paneli – dlatego oprócz dobrego systemu, trzeba zainwestować również w kontakt z profesjonalistami, którzy opracują kosztorys i plan inwestycji oraz zajmą się jego instalacją.

Dotacje, kredyty, leasing

Zwykle koszt instalacji fotowoltaicznej przekracza możliwości bieżącej działalności firmy. Jednak nie należy zniechęcać się ceną, ponieważ szereg dotacji (program „Energia Plus”, program „Bocian”, dotacje gminne i wojewódzkie) sprawia, że zielona energia może okazać się tańsza niż przypuszczamy. Dostępne są również niskooprocentowane i łatwo dostępne kredyty na termomodernizację i leasingi, dzięki którym można rozłożyć w czasie płatność, a całość inwestycji zamortyzować w postaci środków trwałych.

Udostępnij ten artykuł:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter

Przeczytaj również

Aktualności

Dofinansowanie fotowoltaiki dla firm w 2022 r.

Koszt zakupu i instalacji paneli słonecznych i całej infrastruktury, która im towarzyszy, nie należy do najmniejszych.

CZYTAJ DALEJ...
Aktualności

Kiedy warto zainwestować w fotowoltaikę w gospodarstwie rolnym?

Fotowoltaika dla rolnika oznacza oszczędność rzędu kilku, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie.

CZYTAJ DALEJ...
Aktualności

Fotowoltaika jako inwestycja w firmie – czy się zwróci?

Podwyżki cen prądu sprawiają, że coraz więcej firm i przedsiębiorstw zaczyna szukać oszczędności na niwie energetycznej.

CZYTAJ DALEJ...

Kontakt

Skorzystaj z jednego z numerów telefonu lub wyślij wiadomość poprzez formularz kontaktowy na naszej stronie

EnergiaPort sp. z o. o.
ul. Gajowicka 95,
53-421 Wrocław

NIP: 8943139431
KRS: 0000777478
REGON: 382861418

Formularz kontaktowy

info@energiaport.pl