Dofinansowanie fotowoltaiki dla firm w 2022 r.

Koszt zakupu i instalacji paneli słonecznych i całej infrastruktury, która im towarzyszy, nie należy do najmniejszych. Inwestycja w fotowoltaikę to jednak nie tylko inwestycja w niższe rachunki za prąd, ale i w bezpieczeństwo energetyczne dla firmy oraz zdrowsze i bardziej przyjazne środowisko.

Zwiększenie świadomości ekologicznej nie tylko konsumentów, ale i władz sprawia, że dostępne są środki krajowe i unijne na dofinansowanie zmian w produkcji energii. Warto przyjrzeć się kilku z nich, nie zapominając, że część programów i dotacji zmienia się z każdym rokiem i w kolejnych latach środki na nie przeznaczone mogą zostać wyczerpane, a tym samym program może zostać zamknięty. Po co zatem czekać, skoro już dziś można wykorzystać dotacje i zrewolucjonizować swoją część planety na zielono?

Rządowe dotacje na fotowoltaikę

Program „Czyste powietrze” – stworzony został w celu poprawy jakości powietrza i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jego celem jest wymiana przestarzałych źródeł ciepła, opartych na paliwach kopalnych oraz wykorzystanie energii słonecznej na potrzeby związane z energią dla osób prywatnych i małych firm. Oprócz gospodarstw domowych, z programu mogą skorzystać też osoby prowadzące działalność gospodarczą, której dochody nie przekraczają 30 minimalnych wynagrodzeń. Dofinansowanie w tym drugim przypadku może wynosić do 37 tysięcy złotych, a wniosek może zostać złożony w urzędzie, poprzez portal gov.pl lub w banku, który przystąpił do programu.

Program „Agroenergia” – przeznaczony dla osób fizycznych i prawnych, które są właścicielami lub dzierżawcami nieruchomości rolnych wielkości od 1 do 300 hektarów i prowadzących działalność rolniczą. Dotacje z programu można przeznaczyć na instalacje fotowoltaiczne, wiatrowe i pompy ciepła o mocy 10 kW – 50 kW, w tym także instalacje hybrydowe oraz towarzyszące im magazyny energii elektrycznej.

Program „Energia Plus” – przeznaczony dla osób fizycznych, prawnych, jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi i spółek cywilnych w zakresie działalności gospodarczej. Oferowana jest w formie bezzwrotnej dotacji do 50% kosztów kwalifikowanych lub w formie zwrotnej pożyczki do 80% kosztów kwalifikowanych. Koszty kwalifikowane to przygotowanie i zarządzanie przedsięwzięciem oraz realizacja inwestycji.Program „Bocian” – w ramach którego można uzyskać dofinansowanie w formie pożyczki na preferencyjnych warunkach, a który ma na celu dofinansowanie inwestycji wykorzystujących odnawialne źródła energii, w tym systemy fotowoltaiczne czy wielkoformatowe elektrownie słoneczne.

Dotacje regionalne na instalacje fotowoltaiczne

Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska prowadzą Regionalne Programy Operacyjne, odrębne dla każdego z województw. W ramach tych programów, dofinansowujących termomodernizację, można uzyskać dotacje również na fotowoltaikę. Każdy z WFOŚ ma własny plan dofinansowań, dlatego warto dowiadywać się w przypisanym do miejsca prowadzenia działalności oddziale Funduszu. 

W zależności od programu, dotacje mogą przybrać formę bezzwrotnych nakładów lub niskooprocentowanych pożyczek i pokrywać od 30 do 100% poniesionych kosztów.

Co jeszcze może zachęcić przedsiębiorców do fotowoltaiki?

Nie tylko bezzwrotne dotacje i pożyczki z niską stopą procentową zachęcają przedsiębiorców do inwestowania w fotowoltaikę. Przedsiębiorcy mogą odliczyć również VAT od podatku należnego w przypadku inwestycji w odnawialne źródła energii, takie jak panele słoneczne. Z kolei rolnicy uprawnieni są do ulgi inwestycyjnej. Dzięki niej właściciele gospodarstw rolnych będą mogli odliczyć 25% kwoty instalacji fotowoltaicznej od podatku rolnego.

Gdzie znaleźć więcej informacji?

Wyszukiwarki dotacji, takie jak ekodotacje.ios.edu.pl czy doradztwo-energetyczne.gov.pl to zawsze aktualne źródło wiedzy na temat prowadzonych i zaplanowanych programów związanych z dofinansowaniami instalacji fotowoltaicznych. Warto również zwrócić się do doradcy firmy w banku – to też rzetelne i aktualne źródło informacji. 

Prawdziwą kopalnią wiedzy na temat dotacji, kredytów i leasingów na fotowoltaikę dla przedsiębiorstw, osób prowadzących działalność gospodarczą czy gospodarstwa rolne, są również firmy, zajmujące się systemami fotowoltaicznymi, takie jak EnergiaPort. Kompleksowo zajmujemy się opieką nad klientem, będą zawsze mamy rękę na pulsie w dziedzinie dotacji.

Udostępnij ten artykuł:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter

Przeczytaj również

Aktualności

Fotowoltaika dla firm – czy się opłaca?

Inwestycja w zielone, odnawialne źródła energii, to korzyść nie tylko dla przedsiębiorstw, ale także dla Ziemi i przyszłych pokoleń.

CZYTAJ DALEJ...
Aktualności

Kiedy warto zainwestować w fotowoltaikę w gospodarstwie rolnym?

Fotowoltaika dla rolnika oznacza oszczędność rzędu kilku, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie.

CZYTAJ DALEJ...
Aktualności

Fotowoltaika jako inwestycja w firmie – czy się zwróci?

Podwyżki cen prądu sprawiają, że coraz więcej firm i przedsiębiorstw zaczyna szukać oszczędności na niwie energetycznej.

CZYTAJ DALEJ...

Kontakt

Skorzystaj z jednego z numerów telefonu lub wyślij wiadomość poprzez formularz kontaktowy na naszej stronie

EnergiaPort sp. z o. o.
ul. Gajowicka 95,
53-421 Wrocław

NIP: 8943139431
KRS: 0000777478
REGON: 382861418

Formularz kontaktowy

info@energiaport.pl